Druga odsłona kampanii „LGBT+ja” prowadzonej od lutego 2021 r. pod hasłem „Masz we mnie sojusznika”. Kampania zwraca uwagę na problem przemocy homofobicznej i transfobicznej wobec nastolatków w Polsce oraz promuje ideę sojusznictwa z młodymi osobami LGBT+.

Dotychczasowe przekazy kampanii adresowane były głównie do młodych osób. Obecne działania poszerzają grupę adresatów kampanii o dorosłych, głównie rodziców i nauczycieli.

W 2022 r. kampania skupiła się na:

 • zwróceniu uwagi opinii społecznej na sytuację młodzieży LGBT + w Polsce, 
 • promowaniu idei rówieśniczego wsparcia dla młodzieży LGBT+,
 • promowaniu idei szkół otwartych na różnorodność,
 • edukacji rodziców w zakresie akceptacji i wsparcia dla dzieci LGBT+.

Czas trwania: 7 kwietnia – 31 maja 2022.   

W ramach kampanii:

 •  7 kwietnia o godz. 12:00 na profilu FB Fundacji odbyła się ekspercka debata „Jak w rodzinie i w szkole wspierać młode osoby LGBT+” adresowana do rodziców, opiekunów, nauczycieli i profesjonalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. W debacie wzięli udział m.in.: Aleksandra Chodecka, Anna Czołnik, Piotr Jacoń, Róża Kasprzycka, Aleksandra Muzińska i Jan Świerszcz. Nagranie dostępne jest na YouTube:   Jak w rodzinie i w szkole wspierać młode osoby LGBT+ - YouTube

 • W szkołach w całej Polsce promowane są scenariusze zajęć pt. „Szkoła otwarta na różnorodność” i „LGBT+ja” dla klas VII-VIII szkół podstawowych i I klasy szkoły ponadpodstawowej, dotyczące promowania akceptacji dla różnorodności i przeciwdziałania przemocy rówieśniczej wobec osób LGBT+.  Oba scenariusze dostępne będą na platformie - w dziale "Materiały edukacyjne" > "Przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci" 

 • W mediach społecznościowych (TikTok, Instagram) prezentowane są przekazy kampanii „LGBT+ja” adresowane do nastolatków, promujące przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i wsparcie dla rówieśników nieheteronormatywnych i transpłciowych. Przekazy promować będą również ofertę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz podstronę kampanii dla młodzieży: 116111.pl/lgbtplusja.

 • Odbyło się 8 webinarów eksperckich kierowanych do dorosłych - ich nagrania dostępne są na YouTube
 1. "Sytuacja dzieci i młodzieży LGBT+ w Polsce na podstawie    doświadczeń z 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży" – Anna  Czołnik i Katarzyna Łęgowska
 2. "LGBT+ szkoła. Reaguj, edukuj, szukaj pomocy" – Aleksandra Muzińska
 3. "Orientacja seksualna i tożsamość płciowa u nastolatków - perspektyw psychologiczna" – Jan Świerszcz
 4. "Szkoła otwarta na różnorodność - jak budować inkluzywną społeczność i wspierać rówieśnicze sojusze" – Ewa Dziemidowicz i Marta Wojtas 
 5. "Jak reagować na przemoc homofobiczną i transfobiczną?" – Anna Czołnik i Katarzyna Łęgowska
 6. "Osoby trans w szkole" – Aleksandra Chodecka
 7. "Wychowanie małego dziecka do różnorodności" – Katarzyna Gałązka, Magda Winiarska-Smoczyńska, Marta Wojtas
 8. "Rozwój psychoseksualny małego dziecka" – Monika Zielona-Jenek, Magda Winiarska-Smoczyńska, Anna Krawczak


Przyjazny link do niniejszej strony kampanii: lgbtplusja.fdds.plKampania realizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę dzięki wsparciu finansowemu Childhood Foundations.

 

 
<< wróć