Zapraszamy do obejrzenia debaty!

30 listopada 2021

FDDS we współpracy z Fundacją HumanDOC organizuje blok filmów dokumentalnych „Dzieciństwo gorszych szans”, który będzie prezentowany w dniach 2-5 grudnia na XII Festiwalu HumanDOC.

W sobotę, 4 grudnia o godz. 19:30 odbędzie się seans filmu „Złapani w sieci”, który pokazuje rozmiary wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Zaraz po filmie, o godz. 21:10 odbędzie się debata online z udziałem m.in. ekspertek FDDS. Film dostępny będzie bezpłatnie na platformie vod.humandoc.pl po wcześniejszej rejestracji. Debata będzie transmitowana na żywo na Facebooku FDDS.

O filmie:

3 aktorki, 3 pokoje, 10 dni i 2458 seksualnych ofert w kierunku dziewczyn, które teoretycznie są 12-latkami. To efekt kontrowersyjnego eksperymentu, przeprowadzonego przez duet reżyserski, który pokazuje rozmiary seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie.

Film „Złapani w sieci” to najgłośniejszy czeski film dokumentalny ostatnich lat w reżyserii B. Chalupovej i V. Klusáka. Główna linia filmu podąża za radykalnym eksperymentem psychospołecznym, dzięki któremu autorzy pokazują, z czym zmagają się dzieci w wieku 11-13 lat w przestrzeni online. Dokument w dobitny sposób pokazuje techniki manipulacyjne i wyrafinowane sztuczki, stosowane przez dorosłych w celu zdobycia zaufania dzieci i ich późniejszego wykorzystania.

Debata:

Film będzie punktem wyjścia do szerszej rozmowy na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku online.

W debacie udział wezmą:

Ewa Dziemidowicz – psychoterapeutka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pracuje w Poradni „Dziecko w sieci”. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie bezpieczeństwa online, dotyczące m.in. cyberprzemocy, sekstingu i problemu uwodzenia w sieci;

Martyna Różycka – kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl, który monitoruje i reaguje na szkodliwe treści w sieci. Jest odpowiedzialna m.in. za budowanie relacji z przedstawicielami organów ścigania;

Jolanta Zmarzlik –specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym dzieci m.in. po doświadczeniach wykorzystania seksualnego.

Debatę poprowadzi:

Sylwia Czubkowska – wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna” i tygodnik „Przekrój”. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press. Obecnie redaktorka prowadząca Spider's Web+.