XIII edycja Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

11 sierpnia 2023

Aktualizacja 22.09: Zgłoszenia przyjmujemy do 2 października.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do XIII edycji Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. 

Laureaci będą wybierani w dwóch kategoriach: 

  1. osoba szczególnie zasłużona w działania na rzecz dzieci 
  2. oraz organizacja pozarządowa, która w sposób szczególny pomaga dzieciom. 

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, 17 listopada br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 


Więcej informacji: Rusza XIII edycja Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Na zgłoszenia czekamy do 24 września - Co nowego w Fundacji? - O Fundacji - Site (fdds.pl)

_________________________________________________

Patronka Nagrody – przyjaciel i orędownik dzieci

Patronka Nagrody, dr Alina Margolis-Edelman, całe swoje życie poświęciła pomocy ludziom, a dzieciom w szczególności. Była wybitną lekarką i społeczniczką. W czasie wojny pielęgniarka, uczestniczka powstania warszawskiego. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Organizowała, nowy w Polsce, system pomocy dzieciom chorym na cukrzycę. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyemigrowała do Francji. Współtwórczyni organizacji „Lekarze Świata”, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata (Wietnam, Czad, Salwador, Kodowo). W okresie stanu wojennego, z Francji pomagała opozycji „solidarnościowej”. Po roku 1989 otworzyła w Polsce Biuro Pomocy Inicjatywom Społecznym, a w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), pomagającą dzieciom krzywdzonym. Do końca życia pozostała we władzach Fundacji. Zmarła w 2008 roku w Paryżu.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman

Historia Aliny Margolis-Edelman, jej działalność, oddanie w sprawy dzieci, skłoniły osoby z jej bliskiego otoczenia do stworzenia nagrody Jej imienia. Nagroda została ustanowiona w XX-lecie działalności Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (2011 rok). Organizatorom zależało na uhonorowaniu osób, których zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci jest wybitne, aby docenić ich trud i pasję.

W gronie dotychczasowych laureatów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman znaleźli się:

  • w kategorii osoba: dr Paulina Bownik, Mariusz Kurnyta, Żaneta Rechnio, Agata Kołodziejczyk, Maria Janowska, dr n. med. Krzysztof Szwajca, Katarzyna Konewecka-Hołój, Ryszard Izdebski, Jolanta Paruszkiewicz, Joanna Radziwiłł, Łukasz Ługowski, Marzena Affeldt, Bożena Kazanowska, Jolanta Bobińska, Anna Tuszyńska;
  • w kategorii organizacja pozarządowa: Fundacja Słonie na Balkonie.

Partnerem gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edeman jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. XIII edycja Nagrody została objęta matronatem Warszawskiej Rady Kobiet.